سومین جشنواره تلویزیونی جام جم ۹۲

[ جمعه بیست و هفتم دی ۱۳۹۲ ] [ 2:42 ] [ زهــــرا ] [ ]

پشت‌صحنه سريال «مختارنامه» در 4 قسمت روي آنتن مي‌رود

تهيه‌كننده مجموعه تلويزيوني مختارنامه از ساخت و پخش پشت صحنه اين سريال در قالب 4 قسمت خبر داد.

ادامه مطلب

[ سه شنبه هجدهم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 6:46 ] [ زهــــرا ] [ ]

شهادت مختار

سریال «مختارنامه» هفته گذشته پس از گذشت یازده ماه و نمایش ۴۰ قسمت، روایت مقاطع مختلف زندگی و قیام مختار ثقفی به پایان رسید و مختار در نبردی جانانه به جنگ تزویر رفت.

فریدون جیرانی خبر داد این سکانس که فصل مرگ مختار را دربرمی‌گیرد، از نظر فنی و با توجه به ساختار کارگردانی‌اش ‌در برنامه «هفت» بررسی می‌شود.

ادامه مطلب

[ سه شنبه هجدهم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 6:45 ] [ زهــــرا ] [ ]

اگر می‌خواهید بدانید: بعد از مختار چه بر سر ابراهيم آمد؟

در سريال مختارنامه داستان تا زمان مرگ مختار روايت مي شود و ودرباره سرنوشت ابراهيم مطلبي گفته نمي شود.

ادامه مطلب

[ سه شنبه هجدهم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 6:36 ] [ زهــــرا ] [ ]

شهادت نامه مختار امضاء می شود

جمعه هفتم مرداد ماه پس از گذشت یازده ماه از پخش سریال مختارنامه و نمایش 39 قسمت، روایت مقاطع مختلف زندگی و قیام مختار ثقفی به پایان می رسد و مختار در نبردی جانانه به جنگ تزویر می رود.

به گزارش روابط عمومی سریال تلویزیونی مختارنامه،در این قسمت مختار برخی از یاران نزدیک و موثر خود را به خروج از کوفه تشویق می کند و با غسل شهادت آماده رویارویی با آل زبیر می شود. همزمان و در جبهه آل زیر در میان سپاهیان بر سر نبرد با مختار اختلاف نظرهایی بروز می کند که کار را بر مصعب سخت و پیچیده می کند. . .

mokhtarnameh

ادامه مطلب

[ جمعه هفتم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 4:20 ] [ زهــــرا ] [ ]

«مختارنامه» چهره حضرت ابوالفضل(ع) را نشان نمی دهد

سريال «مختارنامه» در حالي جمعه ـ هفتم مرداد ماه ـ با پخش آخرين قسمت به پايان مي‌رسد كه علي‌رغم ابراز اميدواری داوود ميرباقري تا آخرين لحظه براي پخش چهره حضرت ابوالفضل(ع)، در نهايت قرار بر اين شد كه صحنه‌ها نمايش داده نشود.
محمود فلاّح ـ تهيه‌كننده «مختارنامه» ـ درباره‌ي نمايش چهره‌ی حضرت ابوالفضل(ع) در قسمت آخر اين سريال به خبرنگار سرويس تلويزيون  ايسنا، گفت: قرار شده است كه به طور كلی چهره حضرت ابوالفضل(ع) را نشان ندهيم. . .

mokhtarnameh

ادامه مطلب

[ جمعه هفتم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 4:9 ] [ زهــــرا ] [ ]

عکس/ کاوه فتوحی بازیگر نقش حضرت ابوالفضل(ع) درمراسم تقدیر ازعوامل مختارنامه+رونمایی از تمبر میرباقری

مراسم تقدیر از عوامل ساخت مجموعه تاریخی «مختارنامه» عصر پنج شنبه با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دانشگاه صنعتی شاهرود برگزار شد.

در زیر عکس‌هایی از رونمایی تمبر داوود میرباقری توسط علی لاریجانی و همچنین تقدیر از کاوه فتوحی بازیگر نقش حضرت ابوالفضل (ع) را می‌بینید:

ادامه مطلب

[ چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ ] [ 4:44 ] [ زهــــرا ] [ ]

مختارنامه اول شد، ساختمان پزشكان دوم

نتايج نظرخواهي درباره سريال‌هاي تلويزيون ( از 06 / 04 / 1390 تا 20 / 04 / 1390)

مختارنامه اول شد، ساختمان پزشكان دوم

از دو هفته گذشته نظرخواهي درباره انتخاب سريال برتر تلويزيوني روي سايت باني فيلم قرار گرفت و با استقبال گسترده خوانندگان روزنامه و مراجعه‌كنندگان به سايت روبرو شد.
نكته جالب توجه، رقابت دو سريال هفتگي يعني «ستايش» و «مختارنامه» با ساير مجموعه‌هايي بود كه يا به صورت روتين هرشب از شبكه‌هاي مختلف پخش مي‌شدند يا به شكل هر دو شب يك بار روي آنتن مي‌رفتند.
براساس آراي اعلام شده توسط خوانندگان روزنامه، سريال هفتگي «مختارنامه» ساخته داود ميرباقري باكسب 7/27 درصد در رتبه نخست قرار گرفت.
«مختارنامه » سريال پرخرج و پربازيگر شبكه اول، پروسه طولاني مدتي را پشت سر گذاشته و از لحاظ بودجه يكي از سريال‌هاي نخست تلويزيون به شمار مي‌رود.
اما دومين رتبه نظرخواهي به سريال شبانه سروش صحت با 25 درصد از آرا تعلق گرفت. ساختمان پزشكان هر چند در ابتداي راه نتوانسته بود چندان مخاطبان را پاي گيرنده‌ها بنشاند، اما با پيشبرد قصه سريال، يكي از پرمخاطبان سريال‌هاي شبانه شبكه سوم شده است.
رتبه سوم اين نظرخواهي را سريال «توطئه فاميلي» با كسب 24 درصد آرا به دست آورد. سريالي كه پخش آن از شبكه اول مدتي است به پايان رسيده است.
اما «ستايش» چهارمين سريال پرمخاطب كه به شكل هفتگي جمعه شب‌ها از شبكه سه پخش مي‌شود، رده بعدي انتخاب مخاطبان «باني فيلم» را با كسب 3/13 درصد از مجموع آرا، به خود اختصاص داد.
نكته حائز اهميت در مورد اين سريال تماشايي-و البته كم خرج تلويزيون-، نوشته‌هاي سعيد مطلبي، فيلمنامه نويس مجموعه است. داستان پركشش «ستايش» بسياري از مخاطبان هفتگي تلويزيون را در خانه مي‌نشاند.
اهميت سريال «ستايش» و ميزان استقبال مردم باعث شد تا ساخت بخش دوم آن نيز در دستور كار شبكه سه قرار گيرد.
اما سريال «نابرده رنج» محصول ديگر شبكه سه، با كسب 9 درصد آرا، رتبه پنجم نظرخواهي را كسب كرد. اين سريال با بازگويي داستان خود كه در دهه شصت مي‌گذرد، توانسته مخاطبان خوبي را براي خود دست و پا كند.
اما آخرين سريال اين نظرخواهي «زمين انسان‌ها»‌ست كه با كسب يك درصد از آراء، انتخاب آخر خوانندگان روزنامه باني فيلم است.

[ یکشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۰ ] [ 8:40 ] [ زهــــرا ] [ ]

منوچهر زنده‌دل در گفت‌وگو با فارس

 

        گويندگي جاي نقش حضرت ابوالفضل(ع) در «مختارنامه» برايم كافي بود

ادامه مطلب

[ سه شنبه سوم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 4:19 ] [ زهــــرا ] [ ]

من عباس بن علي(ع)هستم...

 چهره ي بازيگرنقش حضرت عباس (ع) نوراني پخش مي شود...              «ابراهیم اشتر» به یاری مختار ثقفی می آید

با پخش قسمت بیست و یکم از سریال مختارنامه، بازی چند بازیگر جدید در این سریال آغاز خواهد شد.

 

به گزارش روابط عمومی این سریال تلویزیونی، در قسمت 21 که جمعه 29 بهمن ماه از شبکه یک سیما پخش خواهد شد، مخاطبان سریال مختارنامه در ادامه روایت داستان این سریال تلویزیونی شاهد

وقایع و رویدادهای مختلفی خواهند بود. دعوت بن مطیع از مختار برای دیدار با وی و پاسخ منفی مختار به این دعوت، سفر عبدالرحمن بن شریح به مکه و ملاقات با محمد بن حنفیه،ملاقات یاران مختار با ابراهیم اشتر و تشویق وی به بیعت با مختار، بازگشت بن شریح از مکه و پیوستن او به مختار و در نهایت پیوستن ابراهیم اشتر به مختار برخی از رویدادهایی است که مخاطبان مختارنامه در این قسمت شاهد آن خواهند بود.

«حسن میرباقری» در نقش ابراهیم اشتر، «حدیث فولادوند» در نقش همسر ابراهیم، «حبیب دهقان نسب» در نقش مالک بن اَنَس از یاران مختار و «کریم اکبری مبارکه» در نقش احمر بن شمیط از یاران مختار بازیگرانی هستند که در این قسمت بینندگان مختارنامه شاهد ایفای نقش آنها هستند.

منبع: مختارنامه

[ جمعه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 4:21 ] [ زهــــرا ] [ ]

منتقم خون حســـين(ع)

ديدم اين روزها شور مختار همه رو گرفته گفتم اينو بذارم...خوش بحالش

                        آرامگاه مختار بن ابی عُبَیده ثَقَفی در کوفه

                         

مختار بن ابی عُبَیده ثَقَفی ؛ سرداری است كه پس از واقعه كربلا به قیام پرادخت و انتقام خون آن شهدای بزرگوار را از قاتلان آنان ستاند و آنان را به جزای اعمالشان در این دنیا رسانید. قبر او در گوشه شبستانی در حرم حضرت مسلم، از سمت جنوب قرار دارد.
 
 
 
                                         صلوات

[ یکشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 7:3 ] [ زهــــرا ] [ ]

ميرباقری، فلاّح و عرب‌نيا انتخاب برتر ايرانيان خارج از كشور براي مختارنامه

 

سایت رسمی "مختارنامه" - ايرانيان خارج از كشور داوود ميرباقری، محمود فلاّح و فريبرز عرب‌نيا را به خاطر كارگردانی، تهیه کنندگی و بازی در مجموعه تلويزيونی مختارنامه انتخاب كردند.
یکشنبه گذشته دومين شب از مراسم قدرداني از برگزيدگان برنامه‌های جام جم از نگاه مخاطبان خارج از كشور در سالن حافظيه اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار شد.
بنا به گزارشی که خبرنگار خبرگزاری فارس از شیراز ارسال کرده است، در اين مراسم كه با استقبال مردم شيراز مواجه شد، مجيد رجبي معمار مدير شبكه جهانی جام جم، تعدادی از مدیران این شبکه، هنرمندان و برنامه سازان حضور داشتند. . . اجراي اين مراسم بر عهده مسعود روشن‌پژوه و محمدرضا اسماعيلي بود و در بخش‌هايی از مراسم نيز مجيد اخشابی نيز به اجرای موسيقي پرداخت.
در اين مراسم از داوود ميرباقری، نویسنده و کارگردان، محمود فلاّح، تهیه کننده و فريبرز عرب‌نيا، بازیگر مجموعه مختارنامه و همچنین تعداد دیگری از برنامه سازان شبکه جام جم قدردانی شد.

                            

[ پنجشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 10:17 ] [ زهــــرا ] [ ]

مختارنامه

چهره حضرت عباس (ع) نورانی پخش می‌شود/ "مختارنامه" کوتاه نمی‌شود

تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" طی تماسی با خبرگزاری مهر اعلام کرد برطبق مذاکرات انجام شده با جلوه‌های ویژه چهره حضرت عباس (ع) در مجموعه مختارنامه نورانی پخش می‌شود و این سریال کوتاه نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود فلاح تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" طی تماسی به خبرنگار مهر گفت: طبق مذاکرات و جلساتی که داشتیم قرار شد با انجام کار جلوه‌های ویژه چهره حضرت ابوالفضل (ع) در سریال "مختارنامه" نورانی شود، به همین دلیل این سریال کوتاه نمی‌شود.

همچنین حسن اسلامی‌مهر، رئیس مرکز سیمافیلم  در گفتگویی اعلام کرده بود  "تصاویر مربوط به چهره حضرت ابوالفضل (ع) در سریال مختارنامه حذف شد"، اما همین گفتگو بعد از چند ساعت تغییر و اعلام شد "چهره حضرت ابوالفضل‌ (ع)همانند چهره معصومین در گذشته نمایش داده می‌شود."

تاکنون 10 قسمت از سریال "مختارنامه" از شبکه یک پخش شده است. در روزهای اخیر به دلیل واکنش‌های مختلف درباره این سریال خبرهای مختلفی در ارتباط با چگونگی نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) شنیده شد.

ادامه مطلب

[ پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 1:25 ] [ زهــــرا ] [ ]

با پخش قسمت نوزدهم سریال مختارنامه

جنگ «عین الورده» به تصویر کشیده می شود

جمعه این هفته با پخش قسمت نوزدهم سریال مختارنامه، مخاطبان این سریال تلویزیونی شاهد دومین جنگ بزرگ این سریال هستند. در این قسمت «نبرد عین الورده» به تصویر کشیده می شود که طی آن سپاه توابین با رهبری «سلیمان صرد خزاعی» با سپاه شام نبردی سخت و جانانه می کند.
به گزارش روابط عمومی سریال تلویزیونی مختارنامه، هفته گذشته و در قسمت هجدهم این سریال تلویزیونی، لشگر کشی سلیمان صرد خزاعی و سپاه توابین به سمت «عین الورده» به تصویر کشیده شد. در این قسمت نبرد سلیمان و یارانش طی دو مرحله با سپاه شام به تصویر کشیده خواهد شد. . .

ادامه مطلب

[ پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 0:29 ] [ زهــــرا ] [ ]

بازی شش بازیگر جدید در «مختارنامه» آغاز می شود :قسمت18

با پخش قسمت هجدهم سریال مختارنامه و روایت ماجراهای جدید این سریال، شش بازیگر جدید به ترکیب بازیگران مختارنامه اضافه می شوند. به گزارش روابط عمومی این سریال تلویزیونی «ابراهیم آبای» در نقش « عبيده بن عمرو»، «احمد علامه دهر» در نقش «عبدالرحمن بن شريح»،«محمد یگانه» در نقش «اسماعیل بن کثیر» و «حمید رضا عطایی» در نقش «سائب بن مالک» بازیگرانی هستند که همگی در نقش دوستان و همفکران مختارنامه در این قسمت ایفای نقش کرده اند. همچنین . . .

                         عكس ها را در ادامه ي مطلب ببينيد

ادامه مطلب

[ پنجشنبه هفتم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 6:14 ] [ زهــــرا ] [ ]

افتتاح نمایشگاه عکس «مختارنامه»

      با هم به تماشاي نمايشگاه عكس مختار نامه مينشينيم در تالار وحدت

                    

ادامه مطلب

[ پنجشنبه هفتم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 6:5 ] [ زهــــرا ] [ ]

بازیگران مختارنامه به ترتیب حروف الفبا

الف
فرهاد اصلانی – ابن زیاد
زنده یاد رضا آقاربی – عبدا... وال
فاضل اجبوری – ابوذاکر
انوشیروان ارجمند – رفاعة ابن شداد
بیژن افشار – ابن اشعث
محمود اردلان – زائده ،زهیر بن قین(در دو نقش بازی می کنند)
کریم اکبری مبارکه – احمرابن شمیط
ابراهیم آبادی – عبیده
ویشکا آسایش – جعده
رضا ایراندوست – پسر هارون ابن نعلبند
عباس اوصانلو – بدل مختار
سیامک اطلسی – حصین ابن نمیر
عباس امیری – عامرابن مسعود
روژان آریامنش – دختر مختار
ابراهیم اردیانی- قاصد مکه
ب
رحمان باقریان – زربی
مریم بوبانی – دلهم
محمود بنفشه خواه – طبیب
داوود بنایی – ابوعبدا... جدالی
محمد بزرگمهر – تاجر مدائن
کامران بهرامی – قباد

پ
پرویز پور حسینی – میثم تمّار
حسن پورشیرازی – بهرام رنگرز
زنده یاد ابوالقاسم پور شکیبایی – ابوالحدید
صادق پدیدار – ابن ظهیر
کریم پورزارعی – بکیربن حمران
محمد قاسم پورستار – حبیب ابن مظاهر
قادر پزشکی – عبدا... ابن اسعد

ت
بهناز توکلی – ام وهب
مهدی تقی نیا – ابن وهب
مهدی تارخ – طبیب
بهنام تشکری – معرکه گیر
امیر حسین توحید رهبری – خزیمه
سیروس تقی نژاد – پیرمرد
معصومه تقی پور – طوعه
غلامحسین تسعیدی – حشام

ج
بهناز جعفری – ماریه
محمود جعفری – معقل
علی جاویدفر – ابن عفیف
زنده یاد داوود جعفرزاده آریا – ابن فرس
سید جواد زیتونی – عبدا... حضرمی
سید جواد هاشمی – طبیان
حمید جدیدی – وداعی

چ
ستاره چالاکی – دختر مختار

ح
الهام حمیدی – شیرین
عسل حسینی – دختر مختار
جواد حسینیان – سعدبن منقذ
صدالدین حجازی – خولی
میرصلاح حسینی – حجاج بن زبیدی
عباسعلی حمزه پور – مرد کوفی
محمدرضا حقگو – عبدا... بن ضبابی
مهدی حسینی بجستانی – اعرابی
شهرام حقیقت دوست – ابن حر
حامد حدادی – یحیی بن زمزم "غول بنی ضبه"

خ
گوهر خیر اندیش – حنانه
ماهچهره خلیلی – جاریه
آهو خردمند – زن کوفی
مسعود خدابخشیان – محمد ابن طلحه
حسین خانی بیگ – ایاش بن مضارب
زنده یاد رضا خندان – سنان ابن انس
جمشید خندان – ابن ربیع
اسماعیل خلج آبادی – عبداا... ابن عمر
افشین خرم نیا – سردار ایرانی
حسین خندق آبادی – ورقاء
آیدین ختایی – جنگجو

د
جعفر دهقان – مصعب
حبیب دهقان نسب – یزید ابن انس
نصرت دستمردی – شرطه جاسوس
امیر دلاوری – فرمانده سپاه امام حسن

ر
رضا رویگری – کیان
داوود رشیدی – نعمان بن بشیر
رز رضوی – همسر وهب
مسعود رحیم پور – قاصد
بهزاد رحیم خانی – منظر
نادر رجب پور – طراحی حرکات موزون
مهدی رحیمیان – بن عمر نهدی
شعبان رنگی وند – مرد کوفی
مهدی روزبهی – عابر
کرامت رودساز – سعر ابن ابی سعر

ز
اکبر زنجانپور – سعید ابن مسعود
امین زندگانی – مسلم بن عقیل
کوروش زارعی – عمربن حجاج
بهرام زیرک ساز-  قاصد

س
زنده یاد پروین سلیمانی – سلیمه
نقی سیف جوادی – طیب ابن زیاد
حسین سرچاهی – عباد ابن الحصین
سارا سلطانی – اسماء
پرویز سنگ سهیل – طارق
علی اکبر سلطان علی – رستم
محمد علی سلیمان تاش – مرد عرب
فریدون سورانی – مسیب ابن نجبه

ش

جمشید شاه محمدی – عبدا... عمر
محمدرضا شریفی نیا-محمد بن حنفیه
عنایت شفیعی – ابن کامل
ولی شیراندامی – سلیمان صرد خزاعی
بهرام شاه محمدلو – عبدا...ابن یزید
رامونا شاه – زن شامی
غلامرضا شفیعی – عبدالرحمن
احمد رضا شجاعی – حرقومی
اصغر شریعتی – عابر

ص
تینو صالحی – ابن ضمیره
شهزاد صفوی – عبدا... اشتر نخعی
محمد صادقی – ابن مطیع
داریوش صالحیان – حیان
غلامرضا صادقی – صیقل

ض
مهرداد ضیایی – ارزق
سید مهرداد ضیایی – ابن همام

ط
مصطفی طاری – عمروبن حریث
حسین طاهری نژاد – پسر غلام
بهنوش طباطبایی – خاشعه ،همسر منذر ابن زبیر

ع
فریبرز عرب نیا – مختار
ژاله علو – دومة الحسنا
آفرین عبیسی - صفیه
علی عباسی – سلیم
احمد علامه دهر – عبدالرحمان بن شریح
جمشید عسگری اردستانی – عبدالرحمن بن محمد
حمید رضا عطایی – سائب ابن مالک اشعری
حسن علیرضایی – مرد علوی
مجید علی اسلام – منذر ابن زبیری
اسرافیل علمداری – عبدا... قراد
سید رضا عمرانی نصب – راشد بن ایاث
منوچهر علیپور – ابن خلید
شهرام عبدلی – بلال

غ
محمد رضا غیاث آبادی – مرد کوفی

ف
مهدی فخیم زاده – عمر سعد
محمد فیلی – شمر
حدیث فولادوند – راحله
علی اکبر فتحعلی – سرپرست گروه مضحکه سازان
اصغر فریدی ماسوله – طراح حرکات موزون دیوها
حمید رضا فلاحی – سردسته توابین
کاوه فتوحی – حضرت ابوالفضل
وحید فارسی – امام حسن مجتبی
تورج فرامرزیان – ابا الغرق
مهتاب فضلی – یکی از کودکان کربلا

ق
مریم قادری – عذرا
هوشنگ قوانلو – عرب ژنده پوش

ک
رضا کیانیان – عبدا...ابن زبیر
فریبا کوثری – عمره
داوود کیوان – مامور ایرانی
شاپور کلهر – سوید منقری
حسن کاخی – عبدالرحمن
مجتبی کیمیایی – مهران "سردار ایرانی"

گ
مجید گل بابایی – ابن سهل
مهدی گازری – سعد ابن سعد
ماشاا.. گریزان – طارق
محمود گلشن – سورچی

ل
شهره لرستانی – زن حمدانی
حسین لطیفی – بن شهاب

م
نسرین مقانلو – ام ثابت
حسین محب اهری – ابونصیر حضرمی
صالح میرزایی آقایی – جعفرابن زبیر
انوش معظمی – حرمله
امیر مولوی – اباقطن
مظفر مقدم – شبث
عباس معروقی – نعیم
سید حسن میرباقری – ابراهیم بن اشتر
فرید ملک محمدی – پسر عمر سعد
بنیامین مظفری – ثابت پسر مختار"نوجوانی"
حمید مظفری – مسلم ابن عوسجه
زنده یاد خداداد مجلسی – غلام مختار
ولی ا... مومنی – شرح بیل ذی کلاغ
حامد میرباقری – ثابت پسر مختار" جوانی",وهب نصرانی (در دو نقش بازی می کنند)
رضا مجعل علیزاده – مرد کوفی
رهام مخرومی – پسر ابا الغرق

ن
فرخ نعمتی – هانی
محمد تقی نیک اخلاق – ابو سلیم
شهین نجف زاده – عذرا در روستای ابن ربیع
لقمان نظیری – عابر
سعید نورالهی – زعمار کوفه

و
عباس وفایی – خادم کاخ
مسعود ولد بیگی - نجدة بن عامر
ه
کاظم هژیر آزاد – مهلب
عزیزا... هنرآموز – ابومفلس
حمیدرضا هدایتی راد – ابن سعید

ی
محمد یگانه – اسماعیل ابن کثیر

---

یاران مختار
محمد ابراهیم نمازی
حسن شاهرخی
علی اکبر نیکروی
زنده یاد یوسف نوروزی
محمد صدیق مرادزاده
فیض ا..مهدی خوانی
عباس مختاری
محمد حسین قشمی
صفدر سیاهپوش
محمد رضا راد
مصطفی رستمی
اکبر رحیمی
علی ذبیحی
علی اکبر بلندی
محمد رضا ابراهیم سالکویه
علی اصغر اشوری
زنده یاد رحیم سعادتی متین

خدمه منزل مختار
معصومه پورباوی
فکر جزباوی
سعید خرجی
مریم جزباوی

یاران شمر
سید مسعود میر کمالی
احمد مسعودی راد
حسین ظفرمند
پرویز زهدی
یاران عمر سعد
عزت ا...انجامی
هوشنگ افشار
اسماعیل بساینده
ابوالفتح بابازاده
نعمت اله جهانفرد
حسن محمدی
محمد صادق پور

یاران مضارب
امیر نوری
سید یحیی موسوی
علیرضا سا لک
عیدوک براهویی
داوود انصاری
محمد تقی ایربیل مقدم

یاران ابراهیم
حمید اللهیاری
حبیب جنت مکان

[ پنجشنبه هفتم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 5:17 ] [ زهــــرا ] [ ]

مخــــتاربن ثقفي

                               فريبــــرز عرب نيا... مخــــتار

 

[ چهارشنبه ششم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 20:47 ] [ زهــــرا ] [ ]

سخت ترين پلان

خب بلاخره حضرت عباس(ع) رو در اين سريال باچهره ي نوراني ميبينيم


نبرد حضرت عباس(ع) سخت‌ترین پلان "مختارنامه"

رضا استادی در گزارشی که چندی پیش از پشت صحنه این سریال تهیه کرده بود در مورد روایت علقمه - که به گفته میرباقری سخت‌ترین پلانی است که در این مجموعه داشته- نوشته بود: در روایت‌های تاریخی تاکید شده که حضرت عباس(ع) با اسب وارد نهر علقمه می‌شود، آب تا کمر اسب آمده و او مشک خود را در حالی که سوار بر اسب است از آب پر می‌کند. نبرد حضرت با سپاه شمر نیز در حالی که سوار بر اسب است، انجام می‌شود اما به دلیل این‌که نمایش جنگ روی اسب و در حال سواره بودن با امکانات سینمایی ایران امری ناممکن است، در این سریال میرباقری حضرت عباس(ع) را هنگام رسیدن به نهر علقمه از اسب پیاده می‌کند و نبرد نیز به شکل پیاده انجام می‌شود. در این نبرد حضرت عباس(ع) پس از آن‌که دستانش با ضربه شمشیر سپاه شمر قطع می‌شود، مشک را به دندان می‌گیرد و به سمت خیمه‌های حرم می‌دود. میرباقری معتقد است تنها ضعف سریال مختار این بخش از کار است و در دیگر بخش‌ها، سریال بسادگی قابل مقایسه با نمونه‌های خارجی آن است.

[ یکشنبه سوم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 4:5 ] [ زهــــرا ] [ ]

قيام مختار

آن مرد با اسب آمد


اگر بخواهيم حيوانات موجود در اين سريال را بر اساس تعداد طبقه‌بندي كنيم مسلماً اسب در بالاي جدول قرار مي‌گيرد. اسب‌هاي اين سريال را مي‌شود به دو گروه اسب‌هاي اصلي و فرعي تقسيم كرد يعني اسب‌هايي كه شخصيت‌هاي اصلي يا فرعي بر آن سوار مي‌شوند. اصغري مي‌گويد:‌ «يكسري اسب‌ها متعلق به شخصيت‌هاي اصلي قصه بودند. اين اسب‌ها كه تعدادشان 30 راس بود با وسواس خريداري شدند. اينها اسب‌هاي پرهيبت و خاصي بودند.

رنگ و شكل اين اسب‌ها بر اساس صاحب‌شان انتخاب مي‌شد. بررسي مي‌كردند كه براي فلان شخصيت اين رنگ مناسب است. براي شخصيت‌هاي منفي بيشتر از اين اسب‌ها استفاده مي‌شد. برخي اسب‌ها صورت‌شان هم وحشي است. مثل عمر سعد يا ديگر اشقيا كه چهره اسب‌هايشان هم نفرت‌آور بود. يكسري اسب‌ها متعلق به سربازان فرعي لشگر و عمدتاً هنروران بودند. آنها اسب متوسط به بالا بودند كه اجاره مي‌شدند. البته نگهداري اين اسب‌ها بر عهده گروه بود. در صحنه‌هاي جنگ بيش از صد راس اسب داشتيم. احمد نمازي مسوول و مربي اين اسب‌ها بود. بازيگرها در حدي كه ما مي‌خواستيم سواركاري بلد نبودند. آنها نزد مربي گروه يك ماه تا شش ماه تمرين سواركاري كردند.»

ادامه مطلب

[ یکشنبه سوم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 4:4 ] [ زهــــرا ] [ ]

اسب در سريال مختارنامه

حضور حيوانات در سريال تلويزيوني مختارنامه» موضوعي است كه تاكنون چندين بار در خبرهاي مختلف به آن اشاره شده است. اسب و شتر دو حيواني است كه در اغلب سريال‌هاي تاريخي از حضور آنها استفاده مي‌شود اما وقتي كار به حيوانات ديگري مانند مار، موش، عقاب و... مي‌كشد، حساسيت‌هاي كار نيز بيشتر مي‌شود.

موضوعي كه شايد در نگاه اول كمي ساده به نظر برسد اما كافي است اين گزارش را بخوانيد. اسب ها در سريال مختارنامه چه نقشي داشته‌، مقدمات حضور آنها چگونه شكل گرفته و حضور آنها چه مفهومي در اين پروژه تلويزيوني داشته است؟ نكته مهم اين است كه آيا اين حيواناتی مثل اسب مي‌توانند به ما در رمزگشايي از نمادهاي سريال كمك كنند؟‌ پاسخ اين سوال مثبت است چون ويژگي‌هاي اخلاقي برخي از شخصيت‌ها با خصوصيات حيوان همراه‌شان نقطه اشتراك دارد.

اسب سفيد مختار،‌ اسب سياه مختار حكايت زندگي دوگانه يك قهرمان

وقتي درباره عناصر صحنه صحبت مي‌كنيم، بيش و پيش از هر چيز حضور بازيگران به عنوان عوامل انساني جلوي دوربين جلب نظر مي‌كند. اشيا و ابزار داخل صحنه هم مي‌توانند در معرفي فضا و ايجاد يك موقعيت داستاني به اندازه آدم‌ها نقش داشته باشند. معمولاً بازيگران براي بهتر درآوردن نقش از وسايل اطراف‌شان بهره مي‌گيرند اما اين تمام ماجرا نيست. در كارهاي داستاني علاوه بر استفاده از اشيا گاه حضور حيوانات به عنوان عناصر اصلي صحنه ضروري و اجتناب‌ناپذير مي‌نمايد. اين ضرورت در كارهاي تاريخي نقش پررنگ‌تري دارد چون آثار تاريخي معمولاً روايتگر دوراني هستند كه در آن خبري از رابطه انسان و ماشين نبوده و رابطه انسان و حيوان بيشتر و بعضاً صميمانه‌تر بوده است.

ادامه مطلب

[ یکشنبه سوم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 3:59 ] [ زهــــرا ] [ ]

درمختــــارنامه مي بينيم!

                        در این قسمت " مختــــــارنامه " مي بينيم !

حامد ميرباقري پسر آقاي داوود ميرباقري درنقش وهب...

اين عكس ها ي نقش وهب هست كه قبلا اشتباهي بجاي چهره ي حضرت ابوالفضل العباس(ع) دربعضي ازسايت ها نشان داده شد!

كه در قسمتهاي بعدي نيز در نقش"ثابت" پسر مختار نيز ظاهر ميشه

  http://www.cinemaema.com/pgimg_image1_26_4393.jpg

ادامه مطلب

[ یکشنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۹ ] [ 14:50 ] [ زهــــرا ] [ ]

حاشیه‌های مختارنامه

                      http://s23.aks98.com/files/24545608295373624326.jpg    

        آخرین نظر میرباقری درباره تصویر چهره حضرت ابوالفضل(ع) در «مختارنامه»

سینمای ما - کارگردان مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» با بیان اینکه من هنوز تصمیمی مبنی بر حذف بخش‌های مربوط به حضرت ابوالفضل(ع) نگرفته‌، گفت: «این امر مسئله ساده‌ای نیست و باید مدیریتش کنیم، باید شرایطی پیش بیاوریم که انشاءالله بتوانیم به بهترین شکل آن را منعکس کنیم.»

میرباقری ادامه داد: «این بخش‌های سریال زحمتی است که کشیده شده و نمی‌شود که با بوجود آمدن یک جریان کل آن را نادیده بگیریم.»

میرباقری در پاسخ به این سئوال که آیا این بخش‌ها حدف خواهند شد، تصریح کرد: «من چنین تصمیمی را تا به این لحظه نگرفته‌ام.»

کارگردان مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» همچنین درباره نورانی کردن چهره حضرت ابوالفضل(ع) نیز اظهارداشت: «آن هم بحثی است و فعلا یک گزینه‌هایی هست تا ببینیم مسیر بحث‌ها و جریان‌ها به چه سمتی پیش می‌رود. فعلا هم هفت الی هشت هفته به پخش بخش‌های مربوط به حضرت ابوالفضل(ع) مانده است.»

او همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا از شیوه‌های جدید و نویی برای به تصویر کشیدن چهره حضرت ابوالفضل(ع) استفاده خواهد کرد، ‌پاسخ داد: «الان من چیزی نمی‌توانم بگویم. در حال حاضر ما درگیر مباحث خیلی پیچیده هستیم و باید ببینیم سرانجامش چه می‌شود و ببینیم این امکان به ما داده می‌شود که به شکل خلاقانه‌تری با آن برخورد کنیم یا خیر و هنوز این مسئله خیلی باز نشده است که با چه شیوه‌ای با آن مواجه شویم.»                         

[ یکشنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۹ ] [ 11:12 ] [ زهــــرا ] [ ]